21 maja 2024 r. uczniowie klasy Wstępnej Oddziału Przygotowawczego udali się na wycieczkę do Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu k/Chęcin. Głównym celem wycieczki była przede wszystkim nauka poprzez doświadczenie, zabawa z wykorzystaniem nowoczesnych interaktywnych eksponatów. Kolejnym ważnym aspektem wycieczki było poznanie historii i kultury naszego kraju, poszerzanie wiedzy z różnych dziedzin życia społecznego i kulturalnego poprzez kreatywne działania edukacyjne.

Na terenie kompleksu w Podzamczu uczniowie mieli okazję podziwiać wspaniałe modele odtworzone na podstawie projektów człowieka renesansu Leonarda da Vinci – mistrza, wynalazcy wizjonera wielkiego artysty. Podczas dwóch godzin spędzonych w Centrum, oddział uczestniczył w dwóch wystawach o charakterze multimedialno–mechatronicznym. Pierwsza to: „Człowiek – niezwykła maszyna”, podejmująca zagadnienia związane z budową i funkcjami życiowymi człowieka, a druga: „Człowiek – trybik w machinie przyrody”, która dotyczyła zagadnień ekologiczno – przyrodniczych. Na kolejnych stanowiskach multimedialnych i mechatronicznych można było zmierzyć przyśpieszenie na bieżni, sprawdzić pojemność płuc, zobaczyć jak w ręce przepływa krew w żyłach, a także dowiedzieć się, jak dbać o środowisko.

Po zakończonych doświadczeniach udaliśmy się na spacer po włoskim ogrodzie z barokową bramą Sobieskiego czyli Łukiem Triumfalnym, wystawionym na polecenie Królowej Marysieńki na cześć zwycięstwa Króla Jana Sobieskiego pod Wiedniem.

Idąc piękną aleją u podnóża zamku, pod okiem wykwalifikowanego przewodnika, poznaliśmy dzieje twierdzy, podziwialiśmy drewniane rzeźby polskich władców związanych z tym miejscem.

I wreszcie ku naszym oczom ukazał się majestatyczny Zamek Królewski pamiętający czasy Władysława Łokietka. Gotycka warownia wygląda imponująco z górującymi nad nią dwiema okrągłymi wieżami i czworokątną basztą. Na zamku przenieśliśmy się w czasy średniowiecza. Powitała nas załoga w epokowych strojach, na dziedzińcu rzucały się w oczy repliki herbów rycerskich wywieszone na murach zamku, stanowisko ze zbrojami, narzędzia tortur, ogromny skarbiec pełen kosztowności, który zgromadziła królowa Bona Sforza. Największe wrażenie na grupie zrobiło wejście na wysoką basztę zachodnią, skąd rozpościerała się widowiskowa panorama Chęcin i pobliskich gór Świętokrzyskich. Rozkoszowaliśmy się malowniczymi widokami leniwie meandrujących rzek, ogromnych połaci lasów, pofalowanych zbóż, łąk, pól skąpanych w majowym słońcu i rajskim zapachu wiosny.

Ostatnim azymutem, jaki obraliśmy, było urocze gospodarstwo agroturystyczne ,,Głuchowskie Specjały’’ w Rakowie, którego właścicielem jest niezwykle gościnna p. Marta Warańska. Na miejscu uczestnicy wyjazdu wzięli udział w warsztatach wypiekania tradycyjnego chleba na zakwasie, w czasie których samodzielnie przygotowali i wyrabiali ciasto oraz przekładali je do przygotowanych wcześniej foremek. Każdy swój chleb ozdabiał wybranymi dodatkami: słonecznikiem, sezamem, makiem lub pestkami dyni. Podczas zajęć gospodyni opowiedziała uczniom o kolejnych etapach powstawania chleba i o składnikach, jakich się używa do jego wypieku.

W oczekiwaniu na wyrośnięcie i upieczenie chleba był relaks na świeżym powietrzu oraz wyborna pizza. Zwieńczeniem wyprawy było wspólne odśpiewanie znanej wszystkim piosenki „Hej sokoły” przy wysublimowanym wtórze pianina w wykonaniu Niki Hrudinkiny

Oczywiście, wszystkie piękne, rumiane i chrupiące chlebki uczniowie z dumą zabrali do domu. Taki wyjazd to wspaniała szkoła życia, ale i skarbnica wiedzy na temat odwiedzanych miejsc. Nie na darmo mówi się, że podróże kształcą, warto jeszcze pamiętać, że uczą czerpania radości z życia.

red. L. Rogóż