Nauka jest potężną siłą, która działa na korzyść świata…
Sam Kean

W dniu 11 kwietnia 2024 r. odbyło się uroczyste otwarcie wystawy “Mobilne Laboratorium TPU”, która znajduje się w hali sportowo-widowiskowej w Mielcu. Wydarzenie zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy przy pomocy Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Udział w otwarciu wystawy wzięli licznie zaproszeni goście, w tym reprezentujący władze samorządowe Miasta Mielca Prezydent Jacek Wiśniewski. Swoją obecnością zaszczyciła także Wojewoda Podkarpacka Teresa Kubas-Hul.

„Mobilne Laboratorium TPU” jest częścią programu ukraińskiej Małej Akademii Nauk, autoryzowanego przez ukraińskie Ministerstwo Edukacji oraz wdrożone przez „TPU” jako projekt wspierający edukację i rozwój dzieci ukraińskich i polskich - informują organizatorzy. 

Oficjale otwarcie mobilnej wystawy zostało poprzedzone występem uczniów z Szkoły Podstawowej nr 6 i Szkoły Podstawowej nr 3. Nasi uczniowie z  Oddziału Przygotowawczego przygotowali spektakl muzyczno-wokalny pod kierunkiem Pani Olgi Czerniawskiej. To była muzyczna podróż, w którą zabrali nas młodzi artyści – tym razem po Ukrainie i jej niepowtarzalnym kolorycie melodycznym. Uczniowie z entuzjazmem zaprezentowali swoje umiejętności śpiewno-taneczne, wykonując znane utwory o tematyce nie tylko ludowej: „Moja Ukraina” czy piosenka „Gryciu, Gryciu - do roboty”, w której bohaterowie ukazali artystyczną stronę tradycji, kultury i zwyczajów ukraińskich.

Z kolei uczennica Nika Hrudinkina uderzyła w klawisze pianina i zagrała piękne dźwięki utworu „Melodia Amelii”, a Mariia Shambra – towarzysząca głównej partii –akompaniowała ten sam utwór na flecie.

Kwintesencją artystycznego pokazu okazała się doskonale znana wszystkim – polska pieśń skomponowana przez Macieja Kamieńskiego „Hej sokoły!”. Minikoncert wzbogaciły ubarwione piękne ludowe stroje. Nasi debiutanci nie tylko świetnie wykonali utwory, ale także zadbali o kontakt z widzami. Zespół skutecznie zachęcił wszystkich do wspólnego klaskania w rytm urzekających melodii. Wspaniali nasi uczniowie – jak zwykle – stanęli na wysokości zadania, za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Następnie, z niezwykłą przyjemnością, oglądaliśmy ciekawą wystawę. Różnorodność eksponatów, możliwość robienia eksperymentów, zdobywanie nowych doświadczeń dostarczyło nam  niezapomnianych wrażeń i stanowiło gwarancję, że każdy z nas znalazł dla siebie coś niezwykłego, wszedł do świata nauki z dziecięcą ciekawością i poznał nowe sposoby na przedstawienie wiedzy.

Serdecznie dziękujemy za możliwość uczestniczenia w wydarzeniu odsłaniającym kulisy potęgi nauki. „Mobilne Laboratorium TPU” stanowi potwierdzenie dla tezy, w myśl której nauka może być ekscytująca i przystępna, jeśli tylko podejdziemy do niej w innowacyjny i inspirujący sposób.

red. L. Rogóż