1. Telefon Zaufania „Arka” (nr 14 627 40 44), który działa zgodnie z „Normami Międzynarodowymi IFOTES” (International Federation of Telephonic Emergency Services). Zapewnia on:
  • Dostęp do pomocy dla osób przeżywających trudności życiowe.
  • Wysłuchiwanie bez krytyki, w atmosferze życzliwości.
  • Pełną dyskrecję i anonimowość rozmówcy.
  • Unikanie nacisku religijnego, politycznego i ideologicznego.
  • Interwencję w sytuacji zagrażającej życiu rozmówcy.

Cele Telefonu Zaufania „Arka”:

• Wsparcie emocjonalne: Możliwość wyrażenia emocji w życzliwym, bezpiecznym i anonimowym kontakcie.
  • Obiektywne informowanie: Dostarczanie wiedzy na temat problemów i sposobów ich rozwiązania oraz informacji o miejscach, gdzie można uzyskać dalszą pomoc.
  • Interwencja kryzysowa: Uruchamianie działań w sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu.
  • Życzliwa rada: Pomoc w rozpoznaniu i analizie trudności, mobilizowanie do aktywnego rozwiązania problemu.

Telefon zaufania prowadzony jest bezpłatnie w oparciu o nieodpłatną pracę wolontariuszy Fundacji „Auxilium”

1. Infolinia Specjalistyczna (nr 800 800 607) to bezpłatna linia wsparcia, dostępna dla mieszkańców województwa małopolskiego, która została stworzona z myślą o osobach i rodzinach borykających się z różnorodnymi trudnościami życiowymi, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z uzależnieniami. Działając zgodnie z najwyższymi standardami etycznymi i profesjonalnymi, nasi specjaliści są gotowi udzielić wsparcia w różnych obszarach:
  • Wsparcie psychologiczne: Nasi psychologowie są do dyspozycji osób zmagających się z problemami emocjonalnymi, takimi jak depresja, lęki, stres, oraz innymi trudnościami psychicznymi. Oferujemy pomoc w radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami oraz wsparcie w kryzysach życiowych.
  • Terapia uzależnień: Dla osób walczących z uzależnieniami, nasi terapeuci uzależnień oferują wsparcie i doradztwo w zakresie rozpoznania problemu, motywacji do podjęcia leczenia oraz wskazania właściwej drogi do wyjścia z nałogu. Pomagamy także rodzinom osób uzależnionych w zrozumieniu problemu i wsparciu bliskich w procesie zdrowienia.
  • Poradnictwo prawne: W sytuacjach wymagających wsparcia prawnego, nasi prawnicy udzielają informacji dotyczących prawnych aspektów problemów, z którymi borykają się osoby dzwoniące na infolinię. Obejmuje to m.in. prawa rodzinne, kwestie związane z przemocą domową, ochroną praw dzieci, oraz innymi trudnymi sytuacjami prawnymi.
  • Mediacje: Nasi mediatorzy pomagają w rozwiązywaniu konfliktów rodzinnych, szkolnych i społecznych, wspierając strony w dojściu do porozumienia i znalezieniu konstruktywnych rozwiązań trudnych sytuacji.
  • Wsparcie pedagogiczne: Pedagodzy specjalni służą pomocą w kwestiach związanych z trudnościami wychowawczymi, problemami szkolnymi, oraz wspierają rodziców i nauczycieli w radzeniu sobie z problemami dzieci i młodzieży.

Infolinia Specjalistyczna jest miejscem, gdzie każdy, niezależnie od wieku czy sytuacji życiowej, może znaleźć profesjonalne wsparcie i poradę w trudnych momentach. Dzięki szerokiemu zakresowi oferowanych usług, jesteśmy w stanie odpowiedzieć na potrzeby zarówno osób indywidualnych, jak i całych rodzin, wspierając ich w pokonywaniu życiowych trudności.

Projekt bezpłatnej infolinii realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.