Wycieczka ekologiczna do Magurskiego Parku Narodowego

W dniu 9 czerwca br. czterdzieścioro uczniów z SP6 w Mielcu wyjechało na wycieczkę ekologiczną do Magurskiego Parku Narodowego. Wycieczka była nagrodą dla tych uczniów, którzy w roku szkolnym 2016/2017 wyróżnili się ilością zebranych surowców wtórnych: zużytych baterii, plastikowych nakrętek, butelek PET. Podczas wycieczki dzieci uczestniczyły w zajęciach w Ośrodku Edukacyjnym im. Jana Szafrańskiego w Krempnej.

Na początku w sali ekspozycyjnej prezentowany był multimedialny spektakl przyrodniczy, który opowiadał, w jaki sposób powstał flisz karpacki, jak wyglądał teren obecnego Beskidu Niskiego w poszczególnych okresach geologicznych oraz kiedy pojawili się pierwsi ludzie na tym terenie.
W dalszej części spektaklu przedstawiany został jeden rok z życia przyrody tego terenu - w czterech różnych porach roku, w czterech różnych miejscach parku, a na każdym z tych miejsc przedstawiono jeden dzień (od świtu do zmroku). Dzieci nauczyły się rozpoznawać gatunki drzew, które występują na terenie Magurskiego Parku, zwracały uwagę na ich pnie, owoce, liście. Dzieci miały okazję obserwowania wystawy poroży jeleni i saren oraz czaszek wybranych ssaków MPN. Kolejnym elementem wycieczki było uczestnictwo w warsztatach rozpoznawania tropów i śladów zwierząt leśnych. Uczniowie dowiedzieli się także, w jaki sposób rozpoznać obecność zwierząt w lesie. Kolejnym elementem zwiedzania Magurskiego Parku Narodowego była wędrówka ścieżką przyrodniczą Kiczera im. prof. Jana Rafińskiego. Ścieżka rozpoczęła się w rejonie nieistniejącej już wsi Żydowskie około 5 kilometrów na południe od Krempnej. Na jedenastu przystankach szlaku zobaczyliśmy różnorodne siedliska i zbiorowiska roślinne istniejące w parku. Zwróciliśmy również uwagę na wygląd rzeki Wisłoki w jej górnym biegu.

Ostatnią atrakcją wycieczki był przejazd obok europejskiego drzewa roku 2017 -dębu Józef w Wiśniowej. Choć tegoroczna zbiórka surowców wtórnych dobiegła końca, uczniowie rozpoczęli znów zbieranie surowców na kolejny rok.

 

E-dziennik

100 lat niepodległości

Konkursy 2018/2019

Filmoteka szkolna

Kodowanie i Robotyka

Znajdź nas na ...

Projekt unijny

BIP

sp6.mielec.ehost.pl, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting