XXX LAT KONWENCJI O PRAWACH DZIECKA

Konwencja o Prawach Dziecka została uchwalona z inicjatywy Polski, 20 listopada 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych i podpisana przez wszystkie państwa na świecie. Na pamiątkę jej uchwalenia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Tego dnia na świecie króluje kolor niebieski, będący symbolem wsparcia dla dzieci, których prawa są łamane, tak więc u nas  również zapanował ten kolor, a wokół pojawiły się piękne dekoracje.

W ramach obchodów trzydziestolecia konwencji,  20 listopada odbyła się w obydwu budynkach naszej szkoły debata, przygotowana przez Samorząd Uczniowski oraz ich opiekunów: Mariolę Drewniak, Elżbietę Kwiecień, Martynę Przybyło i Bernadetę Łaz. Przedstawiciele wszystkich klas dyskutowali na temat praw dziecka, wybierając te, które dla nich są najważniejsze. Wskazali na: prawo do życia bez przemocy i poniżania, prawo do życia i rozwoju, prawo do nauki, prawo do wychowania w rodzinie.   Niewątpliwie jednym z najważniejszych jest również prawo do życia w zdrowym środowisku, dlatego też, kolejnego dnia w  ramach „Okrągłego stołu”  Rodzice –Uczniowie -Nauczyciele odbyły się warsztaty ekologiczne pod hasłami -  „Ekologia-moda czy potrzeba?” oraz „Nie dla smogu”, prowadzone przez p. Urszulę Tarnawską i p. Renatę Pietrzyk. Wzięli w nich udział uczniowie, przedstawiciele Rady Rodziców, Dyrekcji – w osobie p. Beaty Czarnoty,  nauczycieli i pracowników administracyjnych szkoły. Gościem specjalnym była Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Mielcu
p. Agnieszka Garncarz. W pierwszej części spotkania zaprezentowano informacje
o zagrożeniach smogiem dla środowiska. Przeprowadzone doświadczenie naocznie ukazało, jak powstaje smog oraz jakie są jego skutki. Następnie zebrani zapoznali się z wiadomościami na temat udziału szkoły w programie na rzecz czystego powietrza oraz  zasadami właściwego interpretowania wskaźników w systemie pomiarowym, umieszczonym na budynku szkoły
i stronie internetowej. Zostali poinformowani, jak zachowywać się, kiedy wystąpi alarm smogowy. Wyposażeni w podstawowe informacje o smogu, wzięli następnie udział w „burzy mózgów”, zastanawiając się, co możemy zrobić, aby ograniczyć zanieczyszczenie powietrza. Poszczególne grupy przedstawiły swoje pomysły, które pokazały, że walka ze smogiem dotyczy nas wszystkich. Najczęściej przewijały się hasła:  ograniczyć jazdę samochodami; korzystać na co dzień  z komunikacji miejskiej, rowerów, spacerów;  nie palić śmieci, a piece węglowe wymieniać na ekologiczne ogrzewanie; segregować odpady; oszczędzać energię;  sadzić rośliny; ograniczać używanie tworzyw sztucznych. Nauczyciele zwrócili uwagę na konieczność edukacji ekologicznej dzieci i dorosłych oraz na to, aby reagować na bieżące problemy środowiska. Podsumowując spotkanie przy „Okrągłym stole” opiekunka Samorządu Uczniowskiego p. Mariola Drewniak w imieniu uczniów zwróciła się do Dyrekcji oraz Rady Rodziców o zorganizowanie w budynkach szkoły poletek ekologicznych.  Dorośli poparli tę inicjatywę i obiecali spełnić prośbę.  Obok wspólnie podjętej decyzji, że każdy z nas jest „Ambasadorem Czystego Powietrza” i wniosku, że ekologia to nie tylko potrzeba lecz konieczność,  będzie to dobry krok w stronę walki o zdrowe środowisko.    mn

 

 

 

 

E-dziennik

Rekrutacja 2020/2021

Konkursy 2019/2020

Filmoteka szkolna

Znajdź nas na ...

ANGIELSKI dla każdego

BIP

sp6.mielec.ehost.pl, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting