PLEBISCYT na SŁOWO ROKU 2017

Tradycyjnie koniec roku kalendarzowego to czas, w którym dokonuje się różnego rodzaju podsumowań. Od kilku lat redakcja SŁOWNIKA JĘZYKA POLSKIEGO proponuje internautom udział  w głosowaniu na SŁOWO ROKU. W grudniu 2017 r. po raz pierwszy w takim głosowaniu wzięła udział młodzież z najstarszych klas SP 6 – IIIag i IIbg pod opieką A. Ungeheuer. Wśród nominowanych słów znalazły się między innymi wyrazy: rezydent, gimnazjum, smog, puszcza, reforma. Głos należało oddać, wchodząc na stronę www.pwn.sjp.pl. Uczniowie najczęściej wybierali słowo „gimnazjum”, mając na uwadze zapewne to, że jeszcze nie tak dawno chodzili do takiej szkoły.

Oddanie głosu w plebiscycie na najpopularniejsze słowo roku stało się pretekstem do tego, aby przyjrzeć się także zawartości strony, na której znajduje się wiele ciekawych wiadomości związanych z językiem polskim. Już na początku nowego roku pojawiły się wyniki plebiscytu – co prawda SŁOWEM ROKU 2017 został wyraz rezydent (25% oddanych głosów), ale „ gimnazjum” (8% oddanych głosów) znalazło się również w dziesiątce najczęściej wybieranych słów w głosowaniu. Warto wiedzieć, że rezydent pojawił się w monitoringu frekwencji słów w prasie w październiku 2017 r., kiedy zaczął się strajk młodych lekarzy, ale jeszcze niedawno wyraz ten kojarzył się z biurem podróży lub wywiadem, a 100 lat temu z dalekim krewnym żyjącym na utrzymaniu we dworze szlacheckim.

 

E-dziennik

100 lat niepodległości

Konkursy 2018/2019

Filmoteka szkolna

Kodowanie i Robotyka

Znajdź nas na ...

Projekt unijny

BIP

sp6.mielec.ehost.pl, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting