18.05.2022 r. uczniowie klas II A, II B i II C pojechali na wycieczkę dofinansowaną przez rządowe Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki -„Poznaj Polskę” odwiedzając najpierw Skansen w Kolbuszowej, a następnie Kopalnię Soli w Bochni.

W wycieczce wzięło udział 56 uczniów wraz z wychowawcami i opiekunami: Beatą Feret, Marią Pieróg, Agnieszką Drozdowską, Haliną Grzyb, Magdaleną Łanuchą i Joanną Osnowską.  

   W Parku Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej uczniowie poznali dawne życie wsi lasowiackiej  i rzeszowskiej z przełomu XIX i XX wieku. Obejrzeli budynki zagród chłopskich, zagród leśnych, wiatraki, budynek starej szkoły, kuźnię, kapliczki, pasiekę, remizę, karczmę żydowską i młyn wodny. Następnie dzieci podzielone na grupy wzięły udział w warsztatach pt. ,,Ludowa wycinanka z papieru”, gdzie tworzyły własne wycinanki. Druga grupa uczestniczyła w zajęciach ,, Kwiaty z bibuły” tworząc własnoręcznie bibułowe, barwne rośliny.

     Uczniowie zwiedzali następnie Kopalnię Soli w Bochni.  Zapoznali się z dawnymi technikami wydobywczymi soli. Przeszli trasę nazywaną Podziemną Ekspozycją Multimedialną, której scenariusz oparty został na spotkaniach z tajemniczymi bohaterami bocheńskich legend i podań. 

 

                    Red. Agnieszka Drozdowska